وضعیت آب و هوای پردیس در فازهای 1 تا 11

20 بهمن 1400
3 دیدگاه ها
آب و هوای پردیس

در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های آب و هوای پردیس بپردازیم. با توجه به افزایش جمعیت در کلان شهر تهران مردم به سمت زندگی در شهرهای کوچک اطراف تهران روی آوردند. یکی از این شهرها پردیس است که در فاصله ۱۷ کیلومتری پایتخت ایران قرار دارد و درباره آب ‌وهوا و ترافیک دارای مشکلات کمتری می‌باشد.

‌ شرایط آب و هوای پردیس

همانطور که در نقشه شهر پردیس بیان شد، شهرستان پردیس در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ متری از دریا قرار گرفته است که شهر دارای بافتی کوهستانی می‌باشد. بنابراین این شهر از نظر آب‌ وهوایی سرد و خشک است و این موضوع او را در مقایسه با تهرانی که دارای آب ‌وهوای گرم و معتدل و حتی در برخی مواقع خشک می‌باشد بهتر نمایش می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره آب و هوای پردیس می‌توانید به weather.com مراجعه نمایید.

ویژگی ‌های اقلیمی پردیس

برای مطالعه ویژگی‌های اقلیمی در شهر پردیس از سه ایستگاه هواشناسی آبعلي، لتيان و دوشان تبه (باغ گياه شناسي) تهران استفاده می‌شود. میانگین مجموع سالانه بارش در این شهر حدودا 386 میلی‌متر می‌باشد که در اکثر اوقات به شکل برف است.

بیشترین میزان بارندگی در این شهر مربوط به فصل زمستان و ماه اسفند با 6/59 میلیمتر و هچنین کمترین میزان بارندگی در تابستان و در فاصله‌ ماه‌های تیر تا شهریور با 6/2 تا 3/5 میلیمتر است. میانگین حداکثر دما در ماه‌های گرم سال نیز ما بین 3/21 الی 5/26 درجه متغیر خواهد بود. همچنین تعداد روزهای بارانی در این شهر بیش از 55 روز می‌باشد که بیشترین میزان بارندگی در اسفند ماه با میانگین 5/8 روز دارد. کمترین بارندگی نیز در ماه مرداد برابر با 2/0 روز در ماه است.

از نظر رطوبت ماهیانه نیز در این شهر مربوط به ماه های آذر و دی و بهمن و با میانگین طوبت نسبی 72 تا 74 درصد می‌باشد. در نقطه مقابل نیز ماه های خرداد، تیر و مرداد با 40 تا 5/44 درصد رطوبت خشک‌ترین ماه‌های پردیس محسوب می‌شوند.

وضعیت آب و هوای پردیس نسبت به میانگین کشور

میانگین دمای روزانه در فصل تابستان این شهرستان حدودا بین 3/21 تا 5/26 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي بين 40 تا 43 درصد است. این موضوع بر اساس نقطه آسایش ایران در فصل تابستان که برابر 5/21 تا 29 درجه سانتيگراد و 30 الي 65 درصد رطوبت است دارای مطلوبیت ویژه‌ای می‌باشد.

میانگین روزانه در فصل زمستان بين 8 الي 4/6 درجه سانتی گراد خواهد بود که براساس محدوده آسایش در ایران در فصل زمستان که به صورت حدودی برابر دمای 20 الي 26 درجه سانتيگراد و رطوبت بين 60 تا 75درصدی است. از این رو شرایط آب و هوای پردیس سرد و نامطلوب جوی می‌باشد.

شرایط آب و هوای پردیس

موقعیت جغرافیایی پردیس

شهرستان پردیس در اطراف تهران واقع شده است که با شهرستان‌های دماوند در شرق، تهران در غرب، شمیرانات در شمال و پاکدشت در جنوب همجوار می‌باشد. به شکلی که شهر پردیس از شمال با حوزه شهرستان شمیرانات و قله‌های موجود و حوزه‌های  آبریز که سوی شهر در جریان است مشخص می‌شود. این محدوده در شرق با محدوده قانونی شهربومهن ، روستای کرشت ورودخانه آب انجیرک محدود و در بخش جنوب با منطقه میانک، تنگه کبود تا روستای سعید آباد در جنوب جاجرود امتداد دارد. همچنین روستاهای پردیس شامل روستاهای خسروآباد، جاجرود، سعیدآباد، شمس آباد، کمرد، سنگ لشکری، سیاه سنگ، باغکمش، اصطلک، واصفجان وگلدره می‌باشد.

نکته قابل توجه در خصوص این شهرستان پست‌ترین و بلندترین نقاط آن است، به این صورت که جاجرود درجنوب سعیدآباد به ارتفاع 1400 متر به عنوان پست ترین و کوه آرا درشمال غربی شهر به ارتفاع 2500 مرتفع‌ترین نقطه  پردیس محسوب می‌شوند.

محدوده شهر پردیس

 شهر پردیس در  فاصله 25 کیلومتری از پایتخت و در همسایگی با شهر بوهمن قرار دارد. شهر پردیس وسعتی حدودا ۴۲۰۰ هکتار دارد که در محور تهران-آبعلی واقع شده است. شهر پردیس دارای 55 آبادی، روستا و…. می‌باشد. در واقع موقعیت جغرافیایی پردیس به شکلی می‌باشد که از روستای تلو در سرخه‌ حصار شروع و در بوهمن به پایان می‌رسد. بنابراین این شهر در تقسیمات کشوری شامل دو بخش بومهن و جاجرود می‌باشد که از شهرهای پردیس و بوهمن ایجاد شده است.

موقعیت جغرافیایی پردیس

ویژگی ‌های آب و هوای پردیس

جهت مطالعه ویژگی‌های اقلیمی شهر پردیس از سه ایستگاه هواشناسی مختلف آبعلي، لتيان و دوشان تبه (باغ گياه شناسي) تهران استفاده می‌شود. طبق آمار دست آمده سردترین ماه سال یعنی ژانويه با ميانگين دمای حداقلی 2.4 سانتی گرادی و گرم ترین ماه سال یعنی ژوئيه  با میانگین دمای حداقلی 7/32 درجه سانتيگراد می‌باشد. همچنین دمای روزانه این شهر در فصل تابستان میان 3/21 تا 5/26 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبی آن بین 40 تا 43%  است که این موضوع با توجه به منطقه آسایش ایران در فصل تابستان که دارای دما و رطوبتی حدوداً 5/21 تا 29 درجه سانتيگراد و 30 الي 65 درصد رطوبت می‌باشد، از مطلوبیت زمانی برخوردار خواهد بود.

میانگین دما در فصل زمستان در این شهر نیز به گونه‌ای است که ما بین 8 الي 4/6 درجه سانتي گراد قرار دارد. این موضوع نیز بنا بر محدوده آسایش در ایران در فصل زمستان نیز دمایی حدودا بین 20 الي 26 درجه سانتيگراد و رطوبت بين 60 تا 75درصد دارد که سبب ایجاد شرایط سرد و نامطلوب می‌شود.

تاثیر آلودگی هوا در وضعیت آب و هوای پردیس

شهر پردیس به دلیل نزدیکی به شهر پر از آلاینده تهران در اکثر اوقات با آلودگی‌ها درگیر خواهد شد که این موضوع  سلامت ساکنین این شهر را در معرض خطر قرار می‌دهد. فرمانده  شهرستان پردیس در این باره چنین می‌گوید: کارخانه، وسایل حمل و نقل دودزا و مصارف خانگی در تهران و شهرستان‌های اطراف می تواند از عوامل تاثیرگذار برروی آلودگی هوا باشند. اما در شهر پردیس کارگاه‌هایی وجود ندارند که آلودگی جدی برای شهر ایجاد کنند و تردد وسایل نقلیه عمومی نیز به علت تراکم جمعیت پایین این شهر به اندازه‌ای نیست که مشکلی بیافریند.

او معتقد است بخش عمده‌ای از آلودگی شهر تهران به سمت شهرستان پردیس هدایت می‌شود و این موضوع در اکثر اوقات سبب ایجاد و گسترش آلودگی به سبب فاصله کم با تهران شده است.

‎آب‌ و هوای پردیس این شهر را به جایی برای بهتر زندگی کردن تبدیل کرده است!

شهر پردیس که با عنوان شهرک پردیس از آن یاد می‌شود یکی از شهرهای کوچک در اطراف تهران می‌باشد که در محور تهران _ آبعلی واقع شده است. شهرستان پردیس از طرف شمال رشته‌کوه البرز، از غرب به منطقه‌ جاجرود و در شرق به بومهن محدود می‌شود که این موضوع سبب شده تا این شهر از آب‌ وهوای مطلوبی برخوردار باشد. در این مقاله به بررسی وضعیت آب‌ وهوای پردیس و موقعیت جغرافیایی آن پرداختیم.

برخی از نقاط خوش آب و هوا در اطرف تهران

1- شهر پردیس: متناسب برای سکونت دائمی و رفت و آمد روزانه به تهران برای خرید زمین یا خانه کلیک کنید.

2- دماوند و فیروزکوه: مناسب برای تفریح به خصوص در زمان تابستان و بهار 

3- تهراندشت و کردان: مناسب برای تفریحات در طی سال

سوالات متداول

همانطور که در نقشه شهر پردیس بیان شد، شهرستان پردیس در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ متری از دریا قرار گرفته است که شهر دارای بافتی کوهستانی می‌باشد. بنابراین این شهر از نظر آب‌ وهوایی سرد و خشک است.

 میانگین مجموع سالانه بارش در این شهر حدودا 386 میلی‌متر می‌باشد که در اکثر اوقات به شکل برف است.

4/5 (1 نظر)

3 دیدگاه ها

 1. علی خالقی
  |پاسخ

  برای آشنایی بیشتر با این شهر می توانید به مقاله های امکانات پردیس، امکانات تفریحی پردیس و مراکز خدماتی پردیس در بیا پردیس مراجعه نمایید.

 2. کیمیا
  |پاسخ

  رفت و آمد رد پردیس به چه صورت راحت تره؟

 3. الناز قاسمی
  |پاسخ

  با راه اندازی مترو تهران پردیس به زودی رفت و امد بسیار راحت خواهد شد اما برای اطلاع از جزئیات در حال حاضر می‌توانید به مقاله رفت و آمد به شهر پردیس https://biapardis.com/travel-to-pardis/ مراجعه نمایید.

پیام بگذارید